W ostatnim czasie, oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby wyłudzić pieniądze od niczego nieświadomych ofiar. Jedną z nich jest wykorzystanie kodu BLIK. W jednym z ostatnich przypadków, 45-letnia kobieta stała się ofiarą takiego oszustwa, tracąc 450 złotych. Przestępcy wykorzystali jej chęć niesienia pomocy, podszywając się pod znajomą na portalu społecznościowym.

Schemat działania przestępców był przebiegły. Przestępca, po włamaniu się na konto internetowe ofiary, wysyłał do jej znajomych wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Tłumaczył to nagłą potrzebą uiszczenia opłaty, na przykład za zakupy. Następnie prosił o przesłanie kodu BLIK, co ułatwiało mu wyłudzenie pieniędzy z bankomatu.

45-letnia kobieta, przekonana o pomocy znajomej, wygenerowała i przekazała kod BLIK przez komunikator internetowy. Niestety, zanim zdała sobie sprawę z oszustwa, było już za późno. Kod został wykorzystany przez oszusta, a kobieta straciła swoje pieniądze. Policja z Świdnicy apeluje o ostrożność i rozwagę w tego typu transakcjach. Przed przekazaniem kodu BLIK, warto skontaktować się telefonicznie lub osobiście z osobą, która rzekomo prosi o pomoc finansową, aby upewnić się, że nie jest to oszustwo.

Oficer Prasowy KPP Świdnica, aspirant Magdalena Ząbek, podkreśla wagę ostrożności przy tego rodzaju transakcjach. Zaleca, by zawsze sprawdzać autentyczność prośby o pomoc finansową, kontaktując się bezpośrednio z osobą, która ma potrzebować wsparcia.

Źródło: https://swidnica.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024