Świętowanie Dnia Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia) to idealna sposobność, aby przypomnieć starszym osobom o ważności zachowania ostrożności na drogach. Doświadczenie życiowe i zgromadzona wiedza są nieocenione, ale czasem seniorzy mogą nieco zaniedbywać kwestie własnego bezpieczeństwa.

Dlatego niezmiernie istotne jest, aby wnuki w tym wyjątkowym czasie przekazali swoim dziadkom kluczowe informacje o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym. Należy przypomnieć im o przestrzeganiu podstawowych zasad, które są gwarancją ochrony ich zdrowia i życia. Wśród nich kluczowe jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie po zmierzchu, oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię.

Wraz z wiekiem następuje pogorszenie wzroku, słuchu, wydłuża się czas reakcji, a także zmniejsza się ogólna kondycja fizyczna. To sprawia, że seniorzy są bardziej narażeni na ryzyko wypadków. Według danych policyjnych, seniorzy często stają się ofiarami wypadków drogowych. W minionym roku odnotowano 7573 takie zdarzenia z udziałem osób w wieku 60+, w wyniku których śmierć poniosło 608 osób.

Przyłączając się do apelu, przypominam: Babciu, Dziadku, dbajcie o swoje bezpieczeństwo na drodze!

Źródło: https://swidnica.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024